Perkon PS 15

Hemen hemen her ürün ambalajında bir barkod görmemiz mümkün. Barkodlar içlerinde barındırdıkları referans numaralarından ibarettir. Bu numaraların her biri farklı bir ürüne tanımlanır. Bu ürünlerin ID numaraları ile bir bilgisayar ve işlemi gerçekleştirecek olan yazılımın aracılığı ile gereken işlev gerçekleştirilir. Ama bu referans numarası ile bilgisayar yazılımı arasındaki bağ nasıl kurulacaktır. Barkod sembolünün altında yazan numaralar klavye aracılığı ile girilebilir. Ancak bu işlem sirkülasyonu yüksek olan işletmelerde ciddi zaman kayıplarına ve iş aksaklıklarına hatta hatalı kayıtlara neden olabilmektedir. Birde aradaki bu ağı oluşturan barkod okuyucu cihazlar vardır.

Perkon PS 15Bu açıklamalar göz önüne alındığında Perkon PS 15 barkod okuyucu anlatılanlara en uygun özelliklerdeki cihazlardan bir tanesidir. Perkon PS 15 barkod okuyucu tek boyutlu barkodları çözümleme amaçlı olarak üretilmiş olan ve giriş seviyesindeki kullanımlarda tercih edilmektedir. İnce yapısı ile ergonomik dizaynı tam bir kullanım rahatlığı sunan  barkod okuyucu sistem dışındaki diğer aygıtlarla da iletişim kurabilmesi için USB, RS-232 (Seri) ve PS/2 portları ile donatılmıştır. Saniyede 200 tarama gerçekleştiren PS 15 barkod okuyucu 16 cm uzaklıktan okuma sağlayabilmektedir. Perkon PS 15 barkod okuyucunun tarama esnasında oluşabilecek hata veya olumsuzlukları sesli yada ışıklı olarak kullanıcısına ileten bir teknolojisi vardır. Günümüz işletim sistemlerinin bir çoğunda tak çalıştır mantığı ile çalışma olanağı sağlayan  PS 15 barkod okuyucu ayrıca bir driver istemeden kurulum kolaylığı sağlamaktadır. Yapılan testlere göre Perkon PS 15 barkod okuyucu 1,5 metreden yere düşmelerde dayanıklılık göstermektedir. CCD okuma teknolojisi ile işlem gören  barkod okuyucu eksi 25 dereceden artı 60 dereceye kadar dayanıklılık gösteren bir ısı genişliği vardır. 200 gr olan ağırlığı ise  barkod okuyucuya ayrı bir kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Perkon PS 15 barkod okuyucu ve muadili barkod okuyucular bir boyutlu barkodları okumak üzere tasarlanmıştır. Ancak artık karekod gibi 2D kodlar da oluşturulmaya başlanmıştır ki bu yeni sisteme barkod okuyucuların entegrasyonu da hızla ilerlemektedir. Günümüzde de sayıları oldukça artmış durumdadır.