Karekod Nedir?

Karekod, 1994 yılında Japonya’da geliştirilen iki boyutlu bir koddur. Emek ve zaman tasarrufu sağlayabilmek amacıyla kare şeklindeki bir simgeye verilerin gizlenmesi olarak adlandırılabilir. Bir okuyucu yardımıyla içindeki veriler elektronik ortama aktarılır. Bu aktarma işlemi birkaç saniye gibi kısa sürede gerçekleşir. Klasik barkodlardan farklı olarak iki yönde veri depoyalabilme özelliğine sahiptir. Bu özelliği sayesinde karekod daha fazla bilgi saklayabilir. Eğitim, medya, ticaret ve sağlık gibi pek çok alanda karekod uygulaması vardır. 

Karekod Nasıl Oluşturulur?

Karekod oluşturma işlemi herhangi bir masrafa girmeden kolay bir şekilde yapılabilir. Farklı birçok yolla karekod yapmak mümkündür. Özellikle mobil uygulamalarda ve masaüstü platformalarda olduça fazla alternatifler vardır. Bunların yanında online olarak karekod oluşturma ve okuma işlemleri yapan web servisleri de mevcuttur.  QR Kod oluşturma süreci birkaç adımla tamamlanabilir.

Öncelikle performansı açısından işinizi kolaylaştıracak bir QR kod üreticisi seçmelisiniz. Seçilen QR kod üreticisinden sonra markanıza uygun bir şekilde QR kodunu tasarlamalısınız. Tasarım konusunda oldukça serbest olduğunuzu hatırlatmakta fayda var. Daha sonra seçilen URL’yi karekod içine yerleştirin. Ön izlemeler kontrol edildikten sonra düzenleme fırsatını kullanabilirsiniz. Hazırlanan karekodu istediğiniz bir yere yerleştirebilir ya da indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın