İnternet Kullanımıyla Artan Sıkıntılar Var Mıdır ?

Günümüzde belki de sanayi devriminden sonraki en büyük sıçrama internetin hayatımızın her alanına girmesiyle gerçekleşti ve hayatımızda yarattığı birtakım sıkıntılar vardır. Her geçen sene internetin kullanımı daha da yaygınlaşmakta ve çocuklarda kullanım yaş ortalaması düşerken, çağı yakalamak isteyen orta yaş üstü bireyleri de cezbetmektedir.

 İnternetin Kullanımı

Bugün neredeyse bir zorunluluk hâline gelmiş ve iyi yanlarıyla kötü yanlarıyla vazgeçilmezimiz olmuştur. Özellikle çocuklarda kullanımı sakıncalı olabilir ve bir yetişkin gözetiminde uygun içeriklere erişmesi sağlanmalıdır. Bunun için yetişkin korumalı programlar, filtreleme yöntemleri gibi birçok tedbir önerilmektedir.

 Bilgi Artık Değersiz Mi?

Kişi artık aradığı bilgiye yalnızca birkaç saniyede ulaşmakta ve devasa bir veri havuzunda sorularına yanıt bulmakta İnternet Kullanımıyla Artan Sıkıntılar Var Mıdır ?zorlanmamaktadır. Bugün forum, web site, blog ve daha birçok benzer nitelikteki sayfada bilgiye ulaşır ve kaynak aranmaksızın bilgiyi alma durumu söz konusudur. İnternetin kullanımı ile gelen bilgi kirliliği de gün geçtikçe artmaktadır. Çünkü artık herkese özgürce konuşabileceği, dilediğini söyleyebileceği, yazabileceği bir kürsü imkânı vermiştir ve bu sebeple kişi bilginin bir kaynağı varsa bile bunu belirtmemeyi seçerek doğruluğu, kesinliği hakkında şüpheye sebebiyet veren bir bilgi akışına sebep olabilmektedir. Dilediği platformda dilediğini paylaşma, yani dilediği veriyi sanal ortama aktarma hakkına sahiptir.

 Sosyal Medya Fırtınası

Özellikle son yıllarda sosyal medya ağları genişlemiş ve beraberinde birtakım sıkıntıları da getirmesine rağmen milyonlarca üyeye ulaşmayı başarmıştır. Bugün insanların sosyal medya hesapları üzerinden iletişime geçme, birbirlerini “takip” edebilme imkânları vardır ve ciddi sayıda insan bağımlılık denebilecek bir kullanım kotasına çoktan ulaşmıştır. GSM operatörleri ise bazı sosyal paylaşım sitelerine girişi desteklemek üzere kimi kampanyalar yapmış, tarifelere indirim uygulamaya başlamıştır. İnternetin kullanımıyla ilişkili daha birçok konudan söz edilebilir. Kullanıcısı her geçen gün artmakta olan internetin kişinin psikolojisine olan etkisi ve sosyal hayatına yansıması da göz ardı edilemeyecek boyutlara gelmiştir.

Bir cevap yazın