Güvenli Yazılımlar Nasıl Ayırt Edilir?

GÜVENLİ OLMAYAN YAZILIMLAR VE KORUNMA YOLLARI

Pek çok insan bilgisayar ve çeşitli teknolojik aletler kullanmaktadır. Bu teknolojik aletler, içerisinde pek çok yazılım kullanmaktadır. Günümüzde sistemler üzerinde ciddi hasarlara neden olan zararlı yazılımlar bulunmaktadır. Virüs, solucan ve casus yazılım gibi isimler de verilen bu zararlı yazılımlara karşı sistemin elverişli bir şekilde çalışması için önlem almak gerekir. Teknolojinin kullanımında sistemlere zarar verebilecek bu yazılımlara yönelik önleyici tedbirler alınmalıdır.

 Güvenli yazılımlar nasıl ayırt edilir?

Güvenli yazılımı ayırt etmek için çeşitli yazılımlar bulunmaktadır. Bunlar, sistemin güvenliği ve sağlığı için oluşturulmuş koruyucu düzeyde olan yazılımlardır. Dijital ortamda bir yazılımın güvenilir olup olmadığını test etmek için kullanılan bu yazılımlar, sisteminizi olası bir casusluk faaliyetine karşı da önemli bir kalkan oluşturur. Örneğin bilgisayar virüslerine karşı kullanılan antivirüs yazılımları, kullanıcının bilgi ve izni olmadan gerçekleştirilebilecek her türlü işleme karşı engelleyici bir kalkan vazifesi görür.

Güvenli Yazılımlar Nasıl Ayırt Edilir?

 Güvenli olmayan yazılımın kaynakları nelerdir?

Yazılımların tam olarak nereden geldiğini bilmek sistemin korunması açısından kritik önem taşımaktadır. Güvenli olmayan yazılımları sisteminize bilerek veya bilmeyerek kurmuş olabilirsiniz. Genel olarak güvenli olmayan yazılım kaynakları şunlardır:

– e-posta mesajlarınızdaki herhangi bir dosya ekini kontrol etmeden açmak

-Güvenli olmayan web sitelerine tıkladığınızda bilinmeyen bir dosyayı indirmek

-Anti-virüs ile korunmayan bir sisteme başka bilgisayarlardan virüs bulaşan bir USB sürücüsü takmak

Güvenli olmayan yazılımın zararları nelerdir?

Güvenli olmayan yazılımlar sistemin çalışma şeklini değiştirmeye çalışır. Bazı yazılımlar direkt olarak sistemi çökertmek üzerine yazılırken bazıları ise sistemdeki bilgileri çalmaya çalışır. Sistemdeki bilgileri çalmaya çalışan bu virüsler, kendisini iyi bir şekilde gizlemeyi amaç edinir. Aksi takdirde kendisini iyi bir şekilde gizleyemeyen virüsler sistem tarafından kolayca tespit edilebilir. Güvenli yazılımları güvenli olmayan yazılımlardan ayırt etmek ve sistem sağlığını korumak için sistemi koruyucu ve önleyici yazılımlar kullanılmalıdır.

 

Bir cevap yazın