Dışparoni

Cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan sancı, batma ve acı hissedilmesi ile kendisini gösteren normal dışı bir durumdur. Ağrılı cinsel ilişki iki şekilde sınıflandırılır. İlk ilişkiden sonra ortaya çıkan ve sonrasında devam eden birincil, daha sonradan ortaya çıkarsa ikincil olarak adlandırılır. Kadınların genelinde ilk cinsel ilişki başlamasıyla ağrı sorunu da başlar. Bazı kadınlarda ise sonradan ağrılı bir hal almıştır. Bu problemin kaynağı kişiden kişiye değişmektedir. Hem organik hem psikolojik nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Ağrılı ilişkinin nedenleri arasında en sık olarak jinekologluk ile ilgili hastalıklar bulunmaktadır. Bu yüzden kesin sonuçlar bulunması için cinsel hastalık ve sorunlar tarafından oldukça deneyimli bir jinekolog tarafından hastanın kontrol edilmesi gerekir.

Jinekologluk sorunu olmayan kişilerde ise psikolojik nedenler araştırılmalıdır. Bu gruptaki hastalar cinsel terapi ile tedavi edilmektedir. İyi iyileşmeyen doğum dikişleri de ağrılı cinsel ilişkiye neden olur. Çünkü doğum sırasında oluşan perine yırtıkları ve iyi iyileşmeyen doğum dikişleri ağrılı birliktelik sebebidir. Herhangi bir vajina ameliyatı da bu duruma dahildir. Uygun şekilde iyileşmediği takdirde kadınlara ağrılı ilişki verecektir. Bu durum vajina darlığı sonucunda gelişmektedir. Bazı kadınlarda doğuştan vajina darlığı sendromu vardır. Menepoza giren bayanlarda da sık sık görülebilen bir hastalıktır. Menepoza dayalı vajinal kuruluk kadınlarda dışparoni meydana gelir.

Bu ağrılı cinsel ilişkinin tedavisi kesin olarak vardır. Doğru tanı konulamayan hastalar yıllarca ağrılı cinsel ilişki çekmiştir. İyi jinekolog hekimler tarafından ( 0 ) tedavi edilmektedir. İlaç vajinal akıntıyla ortaya çıkan ağrı batma ve yanma hastalığının ortadan kalkmasına yardımcı olur. Cerrahi yöntemler ise vajina girişinin bir miktar genişlemesi için yapılan tedavi şeklidir. 15 dakika da ağrısız, acısız bir şekil de lokal anestezi uygulanarak (bölgesel uyuşturma) ameliyat yapılır.

Bir cevap yazın