Şişen Engerek Nasıl Bir Canlıdır

Asıl adı Afrika şişen engereği olan bu tür yoğun olarak Afrika savanalarında bulunur ve oldukça güçlü bir zehire

Şişen Engerek Nasıl Bir Canlıdır

sahiptir. Bu tür iki alt türe ayrılır. Bunlar bilinen adlarıyla; şişen engerek ve Somali şişen engereğidir. Geniş yaşam alanı, boyutu, güçlü zehiri ve ısırma isteği gibi türsel özellikleri onu diğer bütün Afrika yılanlarının neden olduğu insan ölümlerinden daha fazla insanın ölmesine neden olur.

 Genel Özellikleri 

Oldukça iri bir yılan olan şişen engerekler ortalama 1 metre civarındadır. Erkekler dişilerden genelde daha uzundur ve görece olarak daha uzun kuyruğa sahiptir. Kafaları dar bir üçgeni anımsatır ve burunları kafalarının üstünden sivrilerek küt-yuvarlak bir görünüme kavuşur. Vücutlarının tamamına dağılacak şekilde yaklaşık 250 tane pula sahiptirler ve dişilerde bu sayı boyutlarından kaynaklı olarak daha azdır. Sırt pulları en dış sıradakiler haricinde karinalıdır. Bu özellikleri sayesinde avcılardan daha rahat korunabilirler. Genelde çenelerinde iki veya üç diş bulunur ve bunların hepsi işlevsel olabilir.

Nasıl Avlanırlar?

Şişen engerekler genelde pusuya yatarak avlanır. Av alışkanlıkları kemirgenler, kuşlar, kara kurbağaları ve diğer yılanlar gibi canlılarla sınırlıdır. Savunmasız avlarını zehir enjekte etmeden yakalayıp yutabilirler ancak büyük

Şişen Engerek Nasıl Bir Canlıdır

avlarına saldırıp, hemen serbest bırakırlar ve zehir etkisini gösterene kadar izlerini sürerler. Kışın uykuya yatan bir canlıdır bu yüzden yıl boyu idare edecek kadar yağı yaz döneminde depolarlar.

 Üreme Alışkanlıkları

Üreme dönemlerinde erkekler birbirleriyle çiftleşme yarışına girerler. Bir dişinin peşinde yedi adet erkek yılan olabilir. Yavrular çiftleşmenin ardından üç ya da dört ay sonra doğar ve bu yaz sonuna denk gelir. Bir seferde dünyaya gelen yavru sayısı dişinin boyutuna göre değişir ve iri bir dişi 147 yavru doğurabilir. Bu rakam, vahşi şişen engerekler de kaydedilen bir seferde en yüksek yavru sayısıdır.

Bir cevap yazın