Sanayinin Avantajları Nelerdir ?

Sanayi kavramı çıkan ham maddenin işlenmesi ve toplum ekonomisine sunulmasına imkân sağladığından oldukça önemlidir. Sanayinin geliştiği ülkelerde işsizlik sorunu azalır ve ülke ekonomisinde fazlasıyla rol oynar.

Sanayinin Avantajları Nelerdir ?

Sanayisi gelişen ülkeler elinde bulunan kaynakları kendisi işleyerek pazara çıkarabilme imkânına sahip olacağındanSanayinin Avantajları Nelerdir ? dolayı dışarıya bağımlı olmaz ve kendi istikrarını kendisi belirleyerek kendi refah düzeyini arttırabilir. Sanayi ülkelerin gelişmişlik düzeyini arttırırken birçok problemi de ortadan kaldırır. Örneğin geçmiş dönemlerde lüks sayılan birçok ürüne günümüzde çok rahat ulaşılabilmektedir. Bunların sanayi sonucunda işlenen ham maddelerin hazır ürün olarak pazarımıza çıkmış olmasının sonucudur.

Sanayinin avantajları nelerdir? Sanayi kavramının artması birçok sektörde önemli atılımların ortaya çıkmasında aktif rol oynadı. İnsanlar artık istediği ürünlere ulaşmakta zorluk yaşamadığından dolayı, hem iş imkânı hem de elinin altında bulunan her şeye sahip olduğu için emek ve zaman israfından kurtuldu. El emeği ile aylarca hatta yıllarca sürecek olan işler sanayi sayesinde çabuk ve kaliteli bir üretimle halka sunulmaya başlandı.

Tüm bu şartlar göz önüne alındığı zaman sanayi kavramının önemi ve halka sağladığı avantajlar da açıkça ortaya çıkmaktadır. Sanayi ile birlikte İnşaat alanında, demir yollarında yiyecek içecek gıda alanında artışlar meydana geldi ve ülkede modernleşme hızı arttı. Tüm bu olanaklara bakarsak sanayi bir ülkenin olmazsa olmazıdır.

Sanayi şehri dediğimiz bazı şehirlerimizde iş imkânlar ı fazlasıyla arttığı için, işsiz sayısı azalma göstermiştir. İş imkânının olduğu yerlerde de yaşam şartları düzelerek insanlara yeni imkânlar ve yeni fırsatlar doğmuştur. Hayat kalitesi yükselen insanlarda eğitim ve hayata bakış açısı da yeni bir boyut kazanmıştır. Sanayinin ülkeye girişinden sonra, ülkemizde yeni atılımlar baş göstermiş ekonomi de büyük düzelmeler meydana gelmiştir.

Bir cevap yazın