Pepper Satışa Sunuluyor

Japon teknoloji devi SoftBank, robot teknolojisini yeni bir boyuta taşıyan Pepper’ı bu hafta sonundan itibaren satışa sürmeyi planlıyor. Pepper’ın en önemli özelliğinin insanların hareketlerinden ve davranışlarından duygusal tepkilerini anlayabilmesi olduğu bilinmekte. Hizmetçi robot olarak üretilen Pepper’ın bu özelliğiyle robot teknolojisini ileri bir noktaya taşıdığını söylemek de mümkün.

Softbank, Pepper’ı mâliyetinin altında bir fiyatla satışa sunmakta. 1600 dolar gibi bir fiyata sahip olan Pepper’ı saat başına 12 dolar ödeyerek kiralamak da mümkün olacak. Ancak firma robotların satış fiyatından ziyade, robot için üretilecek yazılımlardan ve diğer kullanım bedellerinden kâr etmeyi planlıyor. Zira alıcıların Pepper için her ay rutin bir bakım ücreti ödemesi ve satın alırken en az üç yıllık sözleşme yapması gerekecek.

Pepper, insanların yüzlerini tanıyabilecek şekilde geliştirildi. Sadece komutlarla çalışan bir robot olmaması onu diğer insansı robotlardan farklı bir yere taşıyor. Zira Pepper’ın çalışabilmesi için yüz tanıma sisteminin onay vermesi gerekmekte. Bununla birlikte insanların duygularını da görünüm ve hareketlerden anlayabiliyor.

SoftBank, robotu özellikle yaşlılara yardımcı olacak ve ev işlerinde kullanılabilecek bir cihaz olması için üretmiş. Ancak zamanla hizmet sektörünün çeşitli alanlarında kullanılması da mümkün olabilir. Zira farklı yazılım seçenekleriyle desteklenerek kullanım şekillerini arttırmak mümkün.

Yaşlı nüfusun Japonya’da gün geçtikçe arttığı biliniyor. Bu durum gerek çalışan bireyler gerekse hükümet üzerinde ciddi bir iş yükü oluşturuyor. Pepper’ın bu noktada faydalı olacağını söylemek mümkün. Yaşlıların bakımını üstlenecek bu robot hem yaşlı yakınlarına bakmakla yükümlü kişilerin üstünden yük alacak hem de devletin bu konudaki harcamalarının azalmasını sağlayacak.

Ancak Sheffield Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Noel Sharkey’nin bu konuda biraz kuşkulu olduğunu belirtmek gerekir. Pepper’ı yakından inceleyen Sharkey, robotun insanları duygularını fark ettiğini belirten sözlerin abartılı olduğunu ve sürekli sorular soran tek taraflı bir yazılıma sahip olduğu görüşünce. Sharkey’e göre Pepper’ın kaderi de daha önce Japonya’daki huzurevinde kullanılan robotlar gibi kısa süre içinde kullanımdan düşmek olacak.

Bir cevap yazın