PENTAX OPTİO VS20

Fotoğraf makinesi asıl olarak daire biçiminde ters bir görüntünün oluştuğu karanlık bir kutudur. Ön kısımda açılan objektif denilen bu delik bir mercekle kaplanmıştır ve çekilen görüntü bu cam üzerine düşer. Yıllar ilerledikçe geliştirilen çeşitlenen makineler 35 mm makineler, refleks makineler, kompakt makineler, körüklü makineler, minyatür makineler, stüdyo makineleri, su altı makineleri, poloroid makineler, otomatik ve yarı otomatik makineleri dijital makineler gibi çeşitleri vardır. Ancak bu sınıflandırmaların dışında kullanış şekil, boyutlarına göre amaçlarına ve özelliklerine göre sınıflandıra da biliriz.

Amatör bir kullanıcı isek profesyonel anlamda resimler çekmiyor isek dünyanın önde gelen fotoğraf makine üreticilerinden biri olan Pentax’tan süper zum destekli fotoğraf makinesi Optio VS20 muadillerine fark atacak özellikleriyle karşımıza çıkıyor. 20 x optik yakınlaştırması bulunan bu cihaz bu özelliği ile sıra dışı çok yönlü resimler çekmek için çok ideal. Çift deklanşör düğmesi sayesinden dikey açıdan çekilen resimler kolaylıkla çekilebiliyor. Bu düğmenin yanı sıra fotoğraf makinesinin sol kısmında cihazı portre moduna aldığımız zaman makineyi tripod üzerinde kullanmamızı sağlayan ikinci bir tripod bağlantısı bulunuyor. Her türlü ortamda her türlü fotoğraf için ideal nitelikte olan bu optik yakınlaştırma büyüleyici manzaralardan daha ayrıntı içeren portrelere kadar hemen her görüntüyü ayrıntılı bir şekilde yakalıyor. Otomatik resim moduna aldığımızda kullanıcı için en rahat çekimi sunar ve en iyi sonucu almak için en iyi filtreyi ve ayarı kendi seçer. Balıkgözü, Taslak gibi farklı sahne modları bunlardan yalnızca birkaçı. Gelişmiş yüz tanıma sisteminin diğerlerinden farkı bir yüzü sisteme kaydettikten sonra makine bir daha ki çekimde yüzü tanıyor ve ona odaklanıyor. Bunların dışında gülümseme algılama, göz kırpma algılama özellikleri var. 3 inç LCD ekranı sayesinde kayıtlı resimlere ve menüye kolay ulaşım sağlıyor. Bu cihaz kullanıcısı iseniz her koşulda net görüntü elde etmekte çok kolay. Optio Vs20 bunun için size 3 farklı seçenek sunuyor. Sensör kaydırmalı sarsıntı azaltma, dijital sarsıntı azaltma, video madunda sarsıntı azaltma. Bu modlar sayesinde her türlü ışıkta ve mekânda en net fotoğrafları çekeceksiniz.

İşte bu yüksek performans özellikleri sayesinde günlük fotoğraflardan spor seyahat fotoğraflarına kadar pek çok fotoğrafı çekebileceğiniz ideal kompakt kameraya 280-300 TL arası fiyatlara sahip olabilirsiniz.