İnşaat Sahipleri Zengin Midir?

İnşaat Ve Müteahhit Kavramı

Çeşitli ihtiyaçlara yönelik olarak (Konut, kamu binası, altyapı tesisleri vs.) bir binanın yapılması süreci, anahtar teslimine kadar “İnşaat” olarak adlandırılmaktadır. İnşaat sahibi; konut projesi yapmak için girişimde bulunan, “müteahhit” olarak adlandırılan ve bu amaçla konut yapıp satan iş adamı olmaktadır.

Konut inşaatı yapmak isteyen bir müteahhittin zengin olup olmadığının cevabını vermeden önce belli konulara açıklık getirmek ve bazı hesaplar yapmak gerekir.

İnşaat Yapmak İçin Neler Gereklidir? Satışlar Nasıl Yapılır?

Bir inşaatın yapılabilmesi için öncelikle arsaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu arsa ya müteahhittin daha önceden sahip olduğu (Satın alma, miras vs.) bir arsa olmalı ya da başka bir arsa sahibi ile inşaat sonunda yapılacak dairelerden belli kısmının arsa sahibine verilmesi karşılığında anlaşıp buna göre bir çalışma yapması gereklidir. Burada şunu belirtmek gerekir; bugün piyasada konut inşaatı yapan müteahhitlerin tamamına yakını “kat karşılığı” olarak tanımlanan, başka bir malike ait arsaya inşaat yaparak tamamlanan dairelerin bir kısmını arsa sahibine vermektedir. Bu aşamada arsa maliyeti olmadan inşaat başlamaktadır.

Bundan sonraki aşamalarda “Topraktan satış” olarak tabir edilen inşaat devam ederken yapılan satışlarla inşaat finanse edilebilmekte ve hatta dairelerin tamamı satılarak elde edilen gelir ile inşaat tamamlanmakta ve müteahhit cebinden harcama yapmadan inşaatı tamamlama ve belli bir miktar kazanç elde etme imkanına sahip olmaktadır. Tabi bu sözünü ettiğimiz durum çok istisnai bir durum olmakla beraber örneklerine rastlanmaktadır.

İnşaatta asıl maliyet kalemleri malzeme ve personel giderleri olmakta, personel giderlerinden ziyade malzeme giderleri “Dikey entegrasyon” ile firmanın kendi bünyesinde ürettiği veya yüklü alımlar ile ucuza mal etmesi ile de “Alırken kazan” mantığıyla asıl kazancı sağlamaktadır.

Dolayısı ile işe yeni başlayan bir müteahhitten ziyade yıllarını bu işe vermiş, gelişimini tamamlamış, kurumsal bir yapıya kavuşmuş bir inşaat sahibi için konuşmak gerekirse; evet inşaat sahipleri iyi bir kazanca sahiptirler.

 

Bir cevap yazın