İnşaat İşçilerinin Güvenliği Nasıl Sağlanır ?

1: İnşaat işçilerinin güvenliğinde temel sorun nedir?

İş sahasında çalışan bir işçiye iş güvenliği eğitimi aldığına dair belge imzalatarak bu güvenliği sağlayamayız. Nitekim sağlanamamaktadır.

 2: Yönetimsel sorun: İnşaat işçilerinin güvenliği nasıl sağlanır?

Konusunda ki sorunlarımızdan biriside yönetimsel sorundur. Sadece eğitimlerle kazaları önleyebilir miyiz? Evet, belli İnşaat İşçilerinin Güvenliği Nasıl Sağlanır ?ölçüde önlenebilir ama yeterli değildir. En önemli sorunlarımızdan biriside denetimdir. Denetlemenin yapılmadığı iş yerlerinde önemsenmeyen birçok şey çalışanlara iş kazası olarak dönmektedir. Denetlemeye gelen yetkililerin bu konuda titiz davranması gerekmektedir.

Yemek esnasında sorumlu kişilerle sohbet ederek denetim yapılaması söz konusu değildir. Sahada çalışırken iş güvenliği kuralını uymayan kim olursa olsun gereken ceza verilmelidir. Verilen bu cezalar şirketlere değil bizzat kuralı ihlal eden kişiye verilmelidir. Şirketlere verildiği takdirde yetkililerin arasındaki samimiyet, iş ilişkileri, ya da başka yollarla bir telefon aracığı ile silinmektedir.

 3: İşçilerinin güvenliği sağlamak için neler yapılmalıdır?

Resmi verilerde iş güvenliği eğitimi verilen işçi sayısı yüksek olsa da bu rakamlar gerçekle örtüşmemektedir. Her İnşaat İşçilerinin Güvenliği Nasıl Sağlanır ?geçen gün iş güvenliği alanında yeterli yetkili sayısı artsa da görevlerini tam olarak yerine getirememektedirler. Biz halkın iş güvenliği konusunda eğitim almamızdan önce insan canının değerini öğrenmeliyiz.

Çalışan işçilerine değer vermeyen bir iş sahibi iş güvenliği yetkililerinin görevlerini yerine getirmesini engellemektedir. İş sahiplerinden başlayarak çalışanlara gerekli eğitimi vermeliyiz. Bu eğitim salonda slayt göstererek olmamalıdır. Detaylı bir şekilde anlatarak iş güvenliğini öğretmeliyiz. Bir çalışana bareti başında yük olmadığını onun canını emanet ettiği bir koruma olduğunu benimsetmeliyiz.

Bunların yanı sıra çalışanların ihtiyacı olan her türlü iş güvenliği ekipmanlarını tedarik etmeliyiz. Mevcut ekipmanların gerekli bakımlarını yapmalıyız. Bu ekipmanlara harcanan para asla ve asla bir yük olarak görülmemelidir. Herkes üzerine düşen görevleri bilinçli bir şekilde yerine getirdiği zaman beyaz zambaklar ülkesi hayal değildir.

Bir cevap yazın