Hayvanların Huzurlu Yaşamaları İçin Ne Yapılmalı ?

Doğada her canlının yaşam hakkı vardır ve var olacaktır. Hayvanların huzurlu yaşamaları için ne yapılmalı? Öncelikle bu dünyanın sadece biz insanlara ait olmadığını bilmek gerekir. Özellikle şehirlerde yaşayan hayvanların yaşam alanları daralıyor ve biz bu konuda onların yaşamını daha da tehlikeye sokmak yerine onlara destek olmalıyız.

Hayvanlar insanlara saldırmaz, eğer saldırma eğiliminde bulunuyorlarsa bilin ki ya açtır, ya hastadır yahut da kızgınlık dönemidir. Bu konuda yine biz insanlara görev düşüyor. Yemeklerimizi çöpe atmak hem israf hem de günahtır. Oysaki bir kap ile sokaktaki dostlarımızla o yemeğimizi paylaşırsak inanın ki tarif edilemez bir mutluluk yaşarsınız. Onlar huzurlu olursa bizleri de huzurlu yaparlar. Eğer bir rahatsızlığı varsa en yakın belediye veteriner ekibini arayabiliriz.

Hayvanların Huzurlu Yaşamaları İçin Ne Yapılmalı ?Hayvanların huzurlu yaşamaları için ne yapılmalı biliyor musunuz, onları korkutmamalı, onlara şefkat ile yaklaşmalı, onların başını okşamalı, onlarla konuşmalıyız. İnanın bu hem size iyi gelecek hem de o canlara.

Anne kedi ya da köpekler doğuracağı zaman kendilerince en güvenilir yeri benimseyip orada doğurup yavrularını o alanda korurlar. Bu alanlardan alıp o yavruları başka alana taşımak insana yakışan bir tutum değildir. Onlar bizi belki anlayamaz ama biz onları çok iyi anlamalıyız. Bu dünyada en gelişmiş varlıklar bizlersek anlayışlı ve hoşgörülü de olmak bize düşer.

Hayvanların huzurlu yaşamaları için ne yapılmalı biliyor musunuz? Hayvanları ticaret nesnesi olarak kullanmamalı, hayvanları hediye olarak almamalı, onlardan sıkılınca onları bir eşya gibi sokağa atmamalıyız.

Onların da bir canı, onların da psikolojisi ve onların da seven bir kalbi, alışılmış bir düzeni var. Hayvanlara da belli alan vermek, onları yaratanı unutmamak, avlanabilecekleri ortam yoksa onları beslemek ve onlara saygı duymak en önemli insani görevimizdir.

One thought on “Hayvanların Huzurlu Yaşamaları İçin Ne Yapılmalı ?”

Bir cevap yazın