Film Çekerken Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

Film çekmek için belli hazırlıklar yapmak gerekir ekip kurmak ekipman temin etmek gibi.

Ekipman temini için elbette belli kriterler vardır. Örneğin; filmin türü, çekim tekniği ve tabii bütçenize göre bir ekipman temini yapılır. Daha amatör bir iş için daha az bütçeyle ekipman sağlanabilir. Daha profesyonel bir iş için ise ekipman daha yüksek bütçeli sağlanabilir. Bu filmin planına bağlıdır.

Film Çekerken Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

Film Çekerken Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

Peki, film planınızı ve bütçenizi belirledikten sonra film çekerken gerekli ekipmanlar nelerdir? Diyorsanız; öncelikle bir “kamera” tercihi yapmalısınız. Yüksek bir film bütçeniz varsa profesyonel bir kamera tercih edebilirsiniz. Fakat daha düşük bir bütçelerde maliyeti hafifletmek için fotoğraf makinesi de kullanılabilir. Bunun için yüksek çözünürlükte görüntü kaydeden bir fotoğraf makinesi kullanılabilir. Kamera seçimini tamamladıktan sonra kameramıza uygun bir “tripod” gerekir. Tripod çekim esnasında kameranın titrememesi içindir. Filmi çekerken yürümek hatta koşmak gerekebilir bu gibi durumlarda bir “steadicam” işinizi görebilir. Buna ek olarak “shoulder mount”, “jib”, “dolly”, de kullanılabilir. Ve tabii kaliteli ve düzgün ses almakta film için oldukça önemlidir. Bunun için “mikrofon” kullanılmalıdır. Kullanılacak mikrofon türü de filme göre değişebilir. Eğer filmi çektikten sonra dublaja girilecekse iyi bir “condenser mirofon” işinizi görür. Fakat dublaja girilmeyecekse boom mikrofon kullanılabilir.

“Boom mikrofon” için mikrofon bir sopanın ucuna bağlanır. Kamera kadrajının dışında oyuncunun tepesinde tutulur. Dış sesleri süzmesi için mikrofon dışı tüylerle kaplıdır. Ses ekipmanlarını da temin ettikten sonra yine film için oldukça önemli olan ışık kaynağını sağlamalıyız. Işık için filmin çekileceği yer, çekileceği saat, mevsim ve daha birçok şey önem taşımaktadır. Kapalı mekan ya da karanlık açık havada çekim yapılıyorsa sahneyi aydınlatacak “projektör”, “spot” gibi ışık kaynaklarına ihtiyaç duyulur. Gündüz yapılan dış mekan çekimlerinde ışık kaynağına ihtiyaç duyulmayabilir. Fakat güneş ışıklarını kontrol altına almak için ya da gerekli ışıkları yansıtmak için “reflektör” kullanılabilir. Son olarak film çekimi tamamlandıktan sonra görüntüleri ya da sesleri düzenleyebilmek için iyi bir montaj gerekir. Elbette film planınıza ve bütçenize uygun olarak bu ekipmanları arttırabilir ya da azaltabiliriz.

Bir cevap yazın